Indeks staranja
Število starih 65+ na 100 otrok do 14 let.
Indeks staranja – Slovenija, 2026: 158,6, za 3,8 % več kot leto prej. Vrednost je za 36,4 % več kot leta 2008. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2008).
Med 12 regijami s podatki za 2026 ima najvišjo vrednost Pomurska regija (212,4), najnižjo Osrednjeslovenska regija (135,2). Med 212 občinami s podatki za 2026 ima najvišjo vrednost Osilnica (581,8), najnižjo Škocjan (89,7).
Ljubljana, 2026: 152,7, 121. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah).
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
2026, 12 regij s podatki. Pri tem kazalniku je nižja vrednost boljša.
| # | Regija | Vrednost |
|---|---|---|
| 1 | Pomurska regija | 212,4 |
| 2 | Obalno-kraška regija | 190,7 |
| 3 | Goriška regija | 182,3 |
| 4 | Zasavska regija | 181,2 |
| 5 | Koroška regija | 177,5 |
| 6 | Podravska regija | 174,7 |
| 7 | Primorsko-notranjska regija | 166,8 |
| 8 | Posavska regija | 165,1 |
| 9 | Savinjska regija | 156,1 |
| 10 | Gorenjska regija | 151,0 |
| 11 | Jugovzhodna Slovenija | 135,6 |
| 12 | Osrednjeslovenska regija | 135,2 |
Občine po vrsti
2026, 212 občin s podatki. Pri tem kazalniku je nižja vrednost boljša.
| # | Občina | Vrednost |
|---|---|---|
| 1 | Osilnica | 581,8 |
| 2 | Kostel | 423,5 |
| 3 | Hodoš/Hodos | 331,4 |
| 4 | Šalovci | 310,2 |
| 5 | Kranjska Gora | 306,3 |
| 6 | Gornji Petrovci | 290,3 |
| 7 | Bovec | 283,0 |
| 8 | Velika Polana | 266,9 |
| 9 | Radenci | 257,8 |
| 10 | Lendava/Lendva | 257,1 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 152,7 | 194,0 | 143,2 | 158,6 | 135,2 |
| 2025 | 148,4 | 191,5 | 137,2 | 152,8 | 130,7 |
| 2024 | 145,4 | 189,8 | 132,3 | 147,8 | 126,8 |
| 2023 | 141,3 | 186,4 | 127,3 | 142,9 | 123,1 |
| 2022 | 139,5 | 183,8 | 125,4 | 139,9 | 121,2 |
| 2021 | 139,0 | 180,5 | 121,6 | 137,1 | 119,6 |
| 2020 | 135,8 | 180,9 | 120,9 | 134,3 | 117,0 |
| 2019 | 133,9 | 179,8 | 118,2 | 131,7 | 115,1 |
| 2018 | 132,4 | 178,5 | 116,1 | 129,2 | 113,5 |
| 2017 | 130,9 | 177,9 | 112,6 | 126,5 | 111,8 |
| 2016 | 129,3 | 178,2 | 110,9 | 124,1 | 110,0 |
| 2015 | 127,4 | 176,5 | 110,5 | 121,4 | 107,8 |
| 2014 | 127,2 | 175,9 | 109,6 | 119,6 | 106,7 |
| 2013 | 127,2 | 176,1 | 109,7 | 118,1 | 106,0 |
| 2012 | 127,7 | 175,3 | 109,5 | 117,3 | 105,9 |
| 2011 | 127,8 | 173,1 | 109,9 | 116,5 | 105,8 |
| 2010 | 131,9 | 173,1 | 112,8 | 117,7 | 107,9 |
| 2009 | 133,6 | 171,3 | 114,4 | 117,6 | 109,1 |
| 2008 | 137,5 | 167,0 | 115,5 | 116,3 | 110,8 |
Vir: SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah) · osveženo 2026-11-01 07:15:58
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.