Delež prebivalcev s terciarno izobrazbo
Delež prebivalcev, starih 15 let ali več, z višješolsko ali visokošolsko izobrazbo. Enota: %.
Delež prebivalcev s terciarno izobrazbo – Slovenija, 2025: 26,6 %, za 0,4 odstotne točke več kot leto prej. Vrednost je za 9,2 odstotne točke več kot leta 2011. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2011).
Med 12 regijami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Osrednjeslovenska regija (33,7 %), najnižjo Pomurska regija (20,0 %). Med 212 občinami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Trzin (39,8 %), najnižjo Hodoš/Hodos (9,9 %).
Ljubljana, 2025: 37,9 %, 2. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS.
Ni uradni podatek; izračunan iz uradnih podatkov, ki so povezani zgoraj. Preračuna se ob vsaki osvežitvi.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
2025, 12 regij s podatki.
| # | Regija | % |
|---|---|---|
| 1 | Osrednjeslovenska regija | 33,7 |
| 2 | Gorenjska regija | 26,8 |
| 3 | Obalno-kraška regija | 26,3 |
| 4 | Goriška regija | 25,6 |
| 5 | Podravska regija | 24,3 |
| 6 | Primorsko-notranjska regija | 24,2 |
| 7 | Jugovzhodna Slovenija | 23,8 |
| 8 | Savinjska regija | 23,6 |
| 9 | Posavska regija | 22,1 |
| 10 | Koroška regija | 22,1 |
| 11 | Zasavska regija | 21,6 |
| 12 | Pomurska regija | 20,0 |
Občine po vrsti
2025, 212 občin s podatki.
| # | Občina | % |
|---|---|---|
| 1 | Trzin | 39,8 |
| 2 | Ljubljana | 37,9 |
| 3 | Log - Dragomer | 35,3 |
| 4 | Bled | 34,1 |
| 5 | Škofljica | 33,5 |
| 6 | Žirovnica | 33,5 |
| 7 | Vodice | 33,0 |
| 8 | Medvode | 32,7 |
| 9 | Dol pri Ljubljani | 32,2 |
| 10 | Preddvor | 31,6 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 37,9 | 28,7 | 28,4 | 26,6 | 33,7 |
| 2024 | 37,6 | 28,8 | 28,2 | 26,2 | 33,4 |
| 2023 | 37,2 | 28,4 | 27,8 | 25,9 | 32,9 |
| 2022 | 36,6 | 28,1 | 27,6 | 25,5 | 32,4 |
| 2021 | 36,2 | 27,8 | 26,8 | 25,0 | 32,0 |
| 2020 | 35,7 | 27,6 | 26,5 | 24,5 | 31,6 |
| 2019 | 35,5 | 27,5 | 26,6 | 24,2 | 31,3 |
| 2018 | 35,0 | 27,2 | 26,2 | 23,7 | 30,7 |
| 2017 | 34,3 | 26,6 | 25,7 | 23,2 | 30,1 |
| 2016 | 32,9 | 25,6 | 24,6 | 22,1 | 28,8 |
| 2015 | 31,9 | 24,8 | 24,0 | 21,3 | 27,9 |
| 2014 | 30,9 | 24,1 | 23,3 | 20,5 | 26,9 |
| 2013 | 29,7 | 22,9 | 22,3 | 19,4 | 25,7 |
| 2012 | 28,9 | 22,1 | 21,8 | 18,8 | 24,9 |
| 2011 | 27,2 | 20,6 | 20,4 | 17,5 | 23,4 |
Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS. Sestavine: Prebivalci s terciarno izobrazbo (SURS, SiStat 05G2014S); Prebivalci, stari 15 let ali več (SURS, SiStat 05G2014S) · osveženo 2026-11-05 10:50:21
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.