Delež samozaposlenih med delovno aktivnimi
Samozaposleni kot delež vseh delovno aktivnih po kraju dela, po mesecih. Enota: %.
Delež samozaposlenih med delovno aktivnimi – Slovenija, avgust 2026: 11,3 %, za 0,1 odstotne točke več kot avgusta 2025. Vrednost je za 1,2 odstotne točke več kot avgusta 2005.
Med 12 regijami s podatki za avgust 2026 ima najvišjo vrednost Primorsko-notranjska regija (14,4 %), najnižjo Osrednjeslovenska regija (9,0 %). Med 212 občinami s podatki za avgust 2026 ima najvišjo vrednost Sveti Tomaž (55,0 %), najnižjo Trzin (4,3 %).
Ljubljana, avgust 2026: 6,7 %, 207. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS.
Ni uradni podatek; izračunan iz uradnih podatkov, ki so povezani zgoraj. Preračuna se ob vsaki osvežitvi.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki · podatki so mesečni.
Vsaka črta je eno leto; tako se vidi, ali je letošnje obdobje višje kot lani ob istem času.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
avgust 2026, 12 regij s podatki.
| # | Regija | % |
|---|---|---|
| 1 | Primorsko-notranjska regija | 14,4 |
| 2 | Zasavska regija | 14,2 |
| 3 | Goriška regija | 14,1 |
| 4 | Gorenjska regija | 14,0 |
| 5 | Posavska regija | 13,7 |
| 6 | Koroška regija | 13,7 |
| 7 | Pomurska regija | 12,4 |
| 8 | Savinjska regija | 12,2 |
| 9 | Obalno-kraška regija | 11,9 |
| 10 | Podravska regija | 11,3 |
| 11 | Jugovzhodna Slovenija | 11,3 |
| 12 | Osrednjeslovenska regija | 9,0 |
Občine po vrsti
avgust 2026, 212 občin s podatki.
| # | Občina | % |
|---|---|---|
| 1 | Sveti Tomaž | 55,0 |
| 2 | Sveta Ana | 48,2 |
| 3 | Tabor | 48,2 |
| 4 | Sveti Andraž v Slov. goricah | 47,7 |
| 5 | Ribnica na Pohorju | 47,6 |
| 6 | Bistrica ob Sotli | 46,7 |
| 7 | Žetale | 45,2 |
| 8 | Hodoš/Hodos | 44,4 |
| 9 | Juršinci | 44,3 |
| 10 | Sveti Jurij v Slov. goricah | 42,9 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| avgust 2026 | 6,7 | 7,0 | 11,6 | 11,3 | 9,0 |
| julij 2026 | 6,7 | 7,0 | 11,5 | 11,2 | 9,0 |
| junij 2026 | 6,6 | 7,0 | 11,3 | 11,2 | 9,0 |
| maj 2026 | 6,6 | 7,1 | 11,4 | 11,2 | 8,9 |
| april 2026 | 6,6 | 7,1 | 11,4 | 11,2 | 8,9 |
| marec 2026 | 6,6 | 7,1 | 11,3 | 11,1 | 8,9 |
| februar 2026 | 6,6 | 7,0 | 11,3 | 11,1 | 8,9 |
| januar 2026 | 6,5 | 7,0 | 11,4 | 11,1 | 8,9 |
| december 2025 | 6,5 | 7,0 | 11,4 | 11,2 | 8,9 |
| november 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,4 | 11,1 | 8,9 |
| oktober 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,4 | 11,1 | 8,9 |
| september 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,4 | 11,2 | 8,9 |
| avgust 2025 | 6,5 | 7,0 | 11,3 | 11,2 | 8,9 |
| julij 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,2 | 11,1 | 8,9 |
| junij 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,2 | 11,1 | 8,8 |
| maj 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,2 | 11,1 | 8,8 |
| april 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,1 | 11,1 | 8,8 |
| marec 2025 | 6,5 | 6,9 | 11,0 | 11,0 | 8,8 |
| februar 2025 | 6,4 | 6,9 | 11,0 | 11,0 | 8,8 |
| januar 2025 | 6,4 | 6,9 | 11,0 | 11,0 | 8,7 |
| december 2024 | 6,4 | 6,8 | 11,0 | 11,0 | 8,7 |
| november 2024 | 6,3 | 6,7 | 10,9 | 10,9 | 8,7 |
| oktober 2024 | 6,3 | 6,8 | 10,8 | 10,9 | 8,7 |
| september 2024 | 6,4 | 6,8 | 10,8 | 11,0 | 8,7 |
| avgust 2024 | 6,3 | 6,7 | 10,9 | 10,9 | 8,7 |
| julij 2024 | 6,3 | 6,6 | 10,8 | 10,9 | 8,7 |
| junij 2024 | 6,3 | 6,6 | 10,8 | 10,8 | 8,6 |
| maj 2024 | 6,3 | 6,6 | 10,7 | 10,8 | 8,6 |
| april 2024 | 6,3 | 6,6 | 10,7 | 10,8 | 8,6 |
| marec 2024 | 6,3 | 6,7 | 10,8 | 10,8 | 8,6 |
| februar 2024 | 6,3 | 6,7 | 10,7 | 10,8 | 8,6 |
| januar 2024 | 6,3 | 6,7 | 10,6 | 10,8 | 8,6 |
| december 2023 | 6,2 | 6,6 | 10,7 | 10,8 | 8,6 |
| november 2023 | 6,2 | 6,8 | 10,6 | 10,8 | 8,6 |
| oktober 2023 | 6,2 | 6,8 | 10,5 | 10,8 | 8,6 |
| september 2023 | 6,2 | 6,8 | 10,5 | 10,8 | 8,6 |
| avgust 2023 | 6,2 | 6,8 | 10,4 | 10,8 | 8,5 |
| julij 2023 | 6,1 | 6,7 | 10,3 | 10,8 | 8,5 |
| junij 2023 | 6,1 | 6,7 | 10,2 | 10,7 | 8,5 |
| maj 2023 | 6,1 | 6,7 | 10,2 | 10,7 | 8,4 |
Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS. Sestavine: Samozaposleni po kraju dela (mesečno) (SURS, SiStat 0700941S); Delovno aktivni po kraju dela (mesečno) (SURS, SiStat 0700941S) · osveženo 2026-11-05 10:50:26
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.