Delež prebivalcev, starih 65 let ali več (polletno)
Delež prebivalcev, starih 65 let ali več, na 1. januar in 1. julij. Enota: %.
Delež prebivalcev, starih 65 let ali več (polletno) – Slovenija, 1. polletje 2026: 22,5 %, za 0,4 odstotne točke več kot v 1. polletju 2025. Vrednost je za 8,6 odstotne točke več kot v 1. polletju 2000. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2000).
Med 212 občinami s podatki za 1. polletje 2026 ima najvišjo vrednost Osilnica (39,3 %), najnižjo Škocjan (16,5 %).
Ljubljana, 1. polletje 2026: 20,5 %, 170. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: SURS, SiStat 05C4008S.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki · podatki so polletni.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Občine po vrsti
1. polletje 2026, 212 občin s podatki.
| # | Občina | % |
|---|---|---|
| 1 | Osilnica | 39,3 |
| 2 | Kostel | 35,8 |
| 3 | Hodoš/Hodos | 34,6 |
| 4 | Šalovci | 31,7 |
| 5 | Kranjska Gora | 31,4 |
| 6 | Gornji Petrovci | 31,3 |
| 7 | Radenci | 29,8 |
| 8 | Lendava/Lendva | 29,7 |
| 9 | Bovec | 29,5 |
| 10 | Gornji Grad | 28,7 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija |
|---|---|---|---|---|
| 1. polletje 2026 | 20,5 | 24,0 | 21,2 | 22,5 |
| 2. polletje 2025 | 20,5 | 24,1 | 21,1 | 22,4 |
| 1. polletje 2025 | 20,5 | 23,9 | 20,8 | 22,1 |
| 2. polletje 2024 | 20,5 | 24,0 | 20,8 | 22,0 |
| 1. polletje 2024 | 20,4 | 23,7 | 20,7 | 21,8 |
| 2. polletje 2023 | 20,3 | 23,7 | 20,5 | 21,6 |
| 1. polletje 2023 | 20,2 | 23,6 | 20,3 | 21,4 |
| 2. polletje 2022 | 20,2 | 23,6 | 20,3 | 21,3 |
| 1. polletje 2022 | 20,0 | 23,3 | 20,1 | 21,1 |
| 2. polletje 2021 | 19,8 | 23,3 | 19,9 | 20,9 |
| 1. polletje 2021 | 19,7 | 23,0 | 19,6 | 20,7 |
| 2. polletje 2020 | 19,6 | 23,2 | 19,6 | 20,5 |
| 1. polletje 2020 | 19,6 | 23,0 | 19,4 | 20,2 |
| 2. polletje 2019 | 19,5 | 22,9 | 19,3 | 20,0 |
| 1. polletje 2019 | 19,4 | 22,7 | 19,2 | 19,8 |
| 2. polletje 2018 | 19,4 | 22,7 | 19,1 | 19,7 |
| 1. polletje 2018 | 19,2 | 22,4 | 18,8 | 19,4 |
| 2. polletje 2017 | 19,1 | 22,2 | 18,5 | 19,1 |
| 1. polletje 2017 | 18,8 | 21,9 | 18,2 | 18,9 |
| 2. polletje 2016 | 18,6 | 21,8 | 18,0 | 18,7 |
| 1. polletje 2016 | 18,3 | 21,3 | 17,7 | 18,4 |
| 2. polletje 2015 | 18,1 | 21,2 | 17,5 | 18,2 |
| 1. polletje 2015 | 17,9 | 20,8 | 17,4 | 17,9 |
| 2. polletje 2014 | 17,7 | 20,7 | 17,2 | 17,7 |
| 1. polletje 2014 | 17,6 | 20,4 | 17,1 | 17,5 |
| 2. polletje 2013 | 17,6 | 20,4 | 16,9 | 17,3 |
| 1. polletje 2013 | 17,4 | 20,2 | 16,7 | 17,1 |
| 2. polletje 2012 | 17,4 | 20,2 | 16,5 | 17,0 |
| 1. polletje 2012 | 17,2 | 19,9 | 16,4 | 16,8 |
| 2. polletje 2011 | 17,1 | 19,8 | 16,2 | 16,6 |
| 1. polletje 2011 | 17,0 | 19,6 | 16,1 | 16,5 |
| 2. polletje 2010 | 17,0 | 19,6 | 16,2 | 16,6 |
| 1. polletje 2010 | 17,0 | 19,5 | 16,2 | 16,5 |
| 2. polletje 2009 | 17,0 | 19,4 | 16,2 | 16,5 |
| 1. polletje 2009 | 17,1 | 19,1 | 16,1 | 16,4 |
| 2. polletje 2008 | 17,2 | 19,1 | 16,0 | 16,3 |
| 1. polletje 2008 | 17,7 | 18,8 | 16,1 | 16,1 |
| 2. polletje 2007 | 17,5 | 18,6 | 15,9 | 16,0 |
| 1. polletje 2007 | 17,4 | 18,4 | 15,8 | 15,9 |
| 2. polletje 2006 | 17,2 | 18,1 | 15,7 | 15,7 |
Vir: SURS, SiStat 05C4008S · osveženo 2026-11-01 08:05:43
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.