Razlika med bruto in neto plačo
Delež bruto plače, ki gre za prispevke zaposlenega in akontacijo dohodnine (brez prispevkov delodajalca). Enota: %.
Razlika med bruto in neto plačo – Slovenija, 2025: 36,8 %, za 0,5 odstotne točke več kot leto prej. Vrednost je za 1,5 odstotne točke več kot leta 2008. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2008).
Med 12 regijami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Osrednjeslovenska regija (37,5 %), najnižjo Primorsko-notranjska regija (35,8 %). Med 211 občinami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Zavrč (38,3 %), najnižjo Prebold (33,6 %).
Ljubljana, 2025: 37,8 %, 4. mesto med 211 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS.
Ni uradni podatek; izračunan iz uradnih podatkov, ki so povezani zgoraj. Preračuna se ob vsaki osvežitvi.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
2025, 12 regij s podatki.
| # | Regija | % |
|---|---|---|
| 1 | Osrednjeslovenska regija | 37,5 |
| 2 | Posavska regija | 36,7 |
| 3 | Podravska regija | 36,6 |
| 4 | Jugovzhodna Slovenija | 36,5 |
| 5 | Gorenjska regija | 36,5 |
| 6 | Obalno-kraška regija | 36,4 |
| 7 | Koroška regija | 36,4 |
| 8 | Pomurska regija | 36,2 |
| 9 | Goriška regija | 36,1 |
| 10 | Zasavska regija | 36,1 |
| 11 | Savinjska regija | 36,0 |
| 12 | Primorsko-notranjska regija | 35,8 |
Občine po vrsti
2025, 211 občin s podatki.
| # | Občina | % |
|---|---|---|
| 1 | Zavrč | 38,3 |
| 2 | Mengeš | 38,0 |
| 3 | Lukovica | 37,9 |
| 4 | Ljubljana | 37,8 |
| 5 | Žirovnica | 37,8 |
| 6 | Cerklje na Gorenjskem | 37,6 |
| 7 | Hoče - Slivnica | 37,5 |
| 8 | Ankaran/Ancarano | 37,3 |
| 9 | Cirkulane | 37,2 |
| 10 | Hajdina | 37,2 |
Pokaži vseh 211Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 37,8 | 36,8 | 36,6 | 36,8 | 37,5 |
| 2024 | 37,3 | 36,2 | 36,2 | 36,3 | 37,0 |
| 2023 | 36,0 | 34,6 | 34,7 | 34,8 | 35,6 |
| 2022 | 36,1 | 34,6 | 34,8 | 34,8 | 35,7 |
| 2021 | 36,7 | 35,5 | 35,4 | 35,5 | 36,3 |
| 2020 | 36,2 | 34,9 | 34,7 | 34,9 | 35,8 |
| 2019 | 36,7 | 35,1 | 35,1 | 35,4 | 36,3 |
| 2018 | 36,4 | 34,7 | 34,8 | 35,0 | 36,0 |
| 2017 | 36,1 | 34,5 | 34,6 | 34,7 | 35,8 |
| 2016 | 36,6 | 34,6 | 34,8 | 35,0 | 36,2 |
| 2015 | 36,5 | 34,5 | 34,7 | 34,9 | 36,1 |
| 2014 | 36,3 | 34,5 | 34,6 | 34,7 | 35,8 |
| 2013 | 36,1 | 34,4 | 34,4 | 34,5 | 35,7 |
| 2012 | 36,8 | 34,9 | 34,8 | 35,0 | 36,3 |
| 2011 | 37,2 | 35,1 | 34,9 | 35,2 | 36,6 |
| 2010 | 37,3 | 35,0 | 35,2 | 35,3 | 36,8 |
| 2009 | 37,4 | 35,2 | 35,1 | 35,4 | 36,9 |
| 2008 | 37,3 | 35,0 | 35,1 | 35,3 | 36,8 |
Vir: izračun MCBOT iz podatkov SURS. Sestavine: Povprečna mesečna neto plača (SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah)); Povprečna mesečna bruto plača (SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah)) · osveženo 2026-11-04 15:01:35
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.