Povprečna starost prebivalcev (polletno)
Povprečna starost prebivalcev občine na 1. januar in 1. julij. Polletni podatek je novejši od letnega. Enota: let.
Povprečna starost prebivalcev (polletno) – Slovenija, 1. polletje 2026: 44,6 leta, za 0,5 % več kot v 1. polletju 2025. Vrednost je za 15,5 % več kot v 1. polletju 2000. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2000).
Med 212 občinami s podatki za 1. polletje 2026 ima najvišjo vrednost Osilnica (54,7 leta), najnižjo Gorenja vas - Poljane (40,2 leta).
Ljubljana, 1. polletje 2026: 43,2 leta, 172. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: SURS, SiStat 05C4008S.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki · podatki so polletni.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Občine po vrsti
1. polletje 2026, 212 občin s podatki.
| # | Občina | let |
|---|---|---|
| 1 | Osilnica | 54,7 |
| 2 | Kostel | 52,8 |
| 3 | Hodoš/Hodos | 51,6 |
| 4 | Kranjska Gora | 50,3 |
| 5 | Šalovci | 50,1 |
| 6 | Gornji Petrovci | 50,0 |
| 7 | Bovec | 49,3 |
| 8 | Radenci | 49,3 |
| 9 | Lendava/Lendva | 49,1 |
| 10 | Velika Polana | 49,0 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija |
|---|---|---|---|---|
| 1. polletje 2026 | 43,2 | 45,3 | 43,8 | 44,6 |
| 2. polletje 2025 | 43,2 | 45,3 | 43,7 | 44,5 |
| 1. polletje 2025 | 43,1 | 45,3 | 43,6 | 44,4 |
| 2. polletje 2024 | 43,2 | 45,3 | 43,5 | 44,3 |
| 1. polletje 2024 | 43,1 | 45,2 | 43,4 | 44,2 |
| 2. polletje 2023 | 43,0 | 45,2 | 43,3 | 44,1 |
| 1. polletje 2023 | 42,9 | 45,2 | 43,1 | 44,0 |
| 2. polletje 2022 | 42,9 | 45,2 | 43,1 | 43,9 |
| 1. polletje 2022 | 42,7 | 45,0 | 43,1 | 43,8 |
| 2. polletje 2021 | 42,7 | 45,0 | 42,9 | 43,8 |
| 1. polletje 2021 | 42,7 | 44,8 | 42,7 | 43,7 |
| 2. polletje 2020 | 42,6 | 45,0 | 42,7 | 43,6 |
| 1. polletje 2020 | 42,6 | 45,0 | 42,6 | 43,5 |
| 2. polletje 2019 | 42,6 | 45,0 | 42,6 | 43,4 |
| 1. polletje 2019 | 42,6 | 44,9 | 42,5 | 43,4 |
| 2. polletje 2018 | 42,6 | 45,1 | 42,5 | 43,3 |
| 1. polletje 2018 | 42,5 | 44,9 | 42,4 | 43,2 |
| 2. polletje 2017 | 42,5 | 45,0 | 42,3 | 43,1 |
| 1. polletje 2017 | 42,4 | 44,8 | 42,1 | 43,0 |
| 2. polletje 2016 | 42,3 | 44,9 | 42,0 | 42,9 |
| 1. polletje 2016 | 42,2 | 44,7 | 41,9 | 42,7 |
| 2. polletje 2015 | 42,1 | 44,7 | 41,8 | 42,6 |
| 1. polletje 2015 | 42,0 | 44,5 | 41,7 | 42,5 |
| 2. polletje 2014 | 42,0 | 44,5 | 41,6 | 42,4 |
| 1. polletje 2014 | 41,9 | 44,3 | 41,5 | 42,3 |
| 2. polletje 2013 | 42,1 | 44,4 | 41,5 | 42,2 |
| 1. polletje 2013 | 41,9 | 44,3 | 41,4 | 42,1 |
| 2. polletje 2012 | 42,1 | 44,3 | 41,3 | 42,0 |
| 1. polletje 2012 | 42,0 | 44,2 | 41,2 | 41,9 |
| 2. polletje 2011 | 42,0 | 44,1 | 41,1 | 41,8 |
| 1. polletje 2011 | 41,9 | 43,9 | 41,0 | 41,7 |
| 2. polletje 2010 | 41,9 | 43,9 | 41,0 | 41,6 |
| 1. polletje 2010 | 41,8 | 43,7 | 40,9 | 41,4 |
| 2. polletje 2009 | 41,8 | 43,7 | 40,8 | 41,4 |
| 1. polletje 2009 | 41,8 | 43,4 | 40,8 | 41,3 |
| 2. polletje 2008 | 41,9 | 43,7 | 40,7 | 41,2 |
| 1. polletje 2008 | 42,4 | 43,8 | 40,7 | 41,1 |
| 2. polletje 2007 | 42,3 | 43,7 | 40,6 | 41,0 |
| 1. polletje 2007 | 42,1 | 43,6 | 40,5 | 40,8 |
| 2. polletje 2006 | 42,0 | 43,4 | 40,4 | 40,7 |
Vir: SURS, SiStat 05C4008S · osveženo 2026-11-01 08:05:45
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.