Povprečna starost
Enota: let.
Povprečna starost – Slovenija, 2026: 44,6 leta, za 0,5 % več kot leto prej. Vrednost je za 8,5 % več kot leta 2008. To je najvišja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2008).
Med 12 regijami s podatki za 2026 ima najvišjo vrednost Pomurska regija (47,4 leta), najnižjo Osrednjeslovenska regija (42,9 leta). Med 212 občinami s podatki za 2026 ima najvišjo vrednost Osilnica (54,7 leta), najnižjo Gorenja vas - Poljane (40,2 leta).
Ljubljana, 2026: 43,2 leta, 172. mesto med 212 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah).
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
2026, 12 regij s podatki.
| # | Regija | let |
|---|---|---|
| 1 | Pomurska regija | 47,4 |
| 2 | Goriška regija | 46,3 |
| 3 | Obalno-kraška regija | 46,1 |
| 4 | Koroška regija | 45,8 |
| 5 | Zasavska regija | 45,8 |
| 6 | Primorsko-notranjska regija | 45,4 |
| 7 | Posavska regija | 45,3 |
| 8 | Podravska regija | 45,2 |
| 9 | Savinjska regija | 44,7 |
| 10 | Gorenjska regija | 44,3 |
| 11 | Jugovzhodna Slovenija | 43,7 |
| 12 | Osrednjeslovenska regija | 42,9 |
Občine po vrsti
2026, 212 občin s podatki.
| # | Občina | let |
|---|---|---|
| 1 | Osilnica | 54,7 |
| 2 | Kostel | 52,8 |
| 3 | Hodoš/Hodos | 51,6 |
| 4 | Kranjska Gora | 50,3 |
| 5 | Šalovci | 50,1 |
| 6 | Gornji Petrovci | 50,0 |
| 7 | Bovec | 49,3 |
| 8 | Radenci | 49,3 |
| 9 | Lendava/Lendva | 49,1 |
| 10 | Velika Polana | 49,0 |
Pokaži vseh 212Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 43,2 | 45,3 | 43,8 | 44,6 | 42,9 |
| 2025 | 43,1 | 45,3 | 43,6 | 44,4 | 42,7 |
| 2024 | 43,1 | 45,2 | 43,4 | 44,2 | 42,6 |
| 2023 | 42,9 | 45,2 | 43,1 | 44,0 | 42,4 |
| 2022 | 42,7 | 45,0 | 43,1 | 43,8 | 42,2 |
| 2021 | 42,7 | 44,8 | 42,7 | 43,7 | 42,1 |
| 2020 | 42,6 | 45,0 | 42,6 | 43,5 | 42,0 |
| 2019 | 42,6 | 44,9 | 42,5 | 43,4 | 41,9 |
| 2018 | 42,5 | 44,9 | 42,4 | 43,2 | 41,8 |
| 2017 | 42,4 | 44,8 | 42,1 | 43,0 | 41,6 |
| 2016 | 42,2 | 44,7 | 41,9 | 42,7 | 41,4 |
| 2015 | 42,0 | 44,5 | 41,7 | 42,5 | 41,2 |
| 2014 | 41,9 | 44,3 | 41,5 | 42,3 | 41,1 |
| 2013 | 41,9 | 44,3 | 41,4 | 42,1 | 41,0 |
| 2012 | 42,0 | 44,2 | 41,2 | 41,9 | 40,9 |
| 2011 | 41,9 | 43,9 | 41,0 | 41,7 | 40,7 |
| 2010 | 41,8 | 43,7 | 40,9 | 41,4 | 40,6 |
| 2009 | 41,8 | 43,4 | 40,8 | 41,3 | 40,6 |
| 2008 | 42,4 | 43,8 | 40,7 | 41,1 | 40,8 |
Vir: SURS, SiStat 2640010S (Izbrani podatki po občinah) · osveženo 2026-11-01 07:23:07
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.