Nesreče z vinjenim povzročiteljem
Delež prometnih nesreč, pri katerih je imel povzročitelj pozitiven alkotest. Enota: %.
Nesreče z vinjenim povzročiteljem – Slovenija, 2025: 8,1 %, za 0,3 odstotne točke manj kot leto prej. Vrednost je za 0,4 odstotne točke manj kot leta 2012. To je najnižja vrednost, odkar so podatki na voljo (od leta 2012).
Med 12 regijami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Pomurska regija (13,1 %), najnižjo Zasavska regija (5,5 %). Med 139 občinami s podatki za 2025 ima najvišjo vrednost Moravske Toplice (22,2 %), najnižjo Videm (0,0 %).
Ljubljana, 2025: 5,9 %, 99. mesto med 139 občinami.
Besedilo je samodejno sestavljeno iz zadnjih podatkov. Vir: Policija (odprti podatki); izračun MCBOT.
Gibanje
Vsa območja z razpoložljivimi podatki.
Na grafu in v tabeli so izpostavljena območja. Druga izberi v primerjalniku.
Regije po vrsti
2025, 12 regij s podatki.
| # | Regija | % |
|---|---|---|
| 1 | Pomurska regija | 13,1 |
| 2 | Posavska regija | 11,9 |
| 3 | Savinjska regija | 9,2 |
| 4 | Podravska regija | 8,8 |
| 5 | Koroška regija | 8,3 |
| 6 | Goriška regija | 8,1 |
| 7 | Jugovzhodna Slovenija | 8,0 |
| 8 | Osrednjeslovenska regija | 7,2 |
| 9 | Gorenjska regija | 7,0 |
| 10 | Obalno-kraška regija | 6,6 |
| 11 | Primorsko-notranjska regija | 6,2 |
| 12 | Zasavska regija | 5,5 |
Občine po vrsti
2025, 139 občin s podatki.
| # | Občina | % |
|---|---|---|
| 1 | Moravske Toplice | 22,2 |
| 2 | Mokronog - Trebelno | 20,0 |
| 3 | Markovci | 19,4 |
| 4 | Radenci | 19,4 |
| 5 | Braslovče | 18,9 |
| 6 | Vransko | 18,8 |
| 7 | Dol pri Ljubljani | 18,5 |
| 8 | Kungota | 18,2 |
| 9 | Podlehnik | 18,2 |
| 10 | Majšperk | 17,5 |
Pokaži vseh 139Skrij
Podatki
| Obdobje | Ljubljana | Maribor | Kranj | Slovenija | Osrednjeslovenska regija |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5,9 | 7,9 | 7,3 | 8,1 | 7,2 |
| 2024 | 5,6 | 8,2 | 6,5 | 8,3 | 7,1 |
| 2023 | 7,2 | 7,4 | 8,6 | 8,5 | 7,5 |
| 2022 | 8,0 | 7,0 | 8,3 | 9,3 | 8,5 |
| 2021 | 9,6 | 7,3 | 7,9 | 9,6 | 9,2 |
| 2020 | 8,9 | 7,1 | 7,2 | 9,8 | 9,6 |
| 2019 | 6,3 | 7,5 | 6,6 | 8,8 | 7,3 |
| 2018 | 6,4 | 8,1 | 5,3 | 8,7 | 7,4 |
| 2017 | 7,8 | 8,2 | 5,3 | 9,4 | 8,7 |
| 2016 | 7,9 | 10,3 | 8,9 | 10,9 | 8,9 |
| 2015 | 7,4 | 9,1 | 5,5 | 9,1 | 8,0 |
| 2014 | 7,7 | 8,4 | 7,3 | 9,0 | 8,2 |
| 2013 | 7,2 | 7,7 | 8,9 | 9,3 | 8,2 |
| 2012 | 7,0 | 7,9 | 9,2 | 8,5 | 7,2 |
Vir: Policija (odprti podatki); izračun MCBOT · osveženo 2026-11-04 10:31:55
Podobno gibanje
Kazalniki, ki se gibljejo najbolj podobno (letne vrednosti).
Korelacija ni vzročnost: lahko je naključje, posledica skupnega trenda ali tretjega dejavnika. Uporabi kot izhodišče za vprašanje, ne kot ugotovitev.